Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Polish Arabic Chinese (Simplified) Czech Danish Dutch English French German Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Russian Swedish

Siemianowicka Akademia Cyfrowa

Siemianowicka Akademia Cyfrowa to wspólny projekt Instytutu PrzedsiębiorczościWodociągów Siemianowickich Aqua-Sprint Sp. z o.o., który realizowany był z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

W Akademii wzięło udział łącznie 72 mieszkańców Siemianowic Śląskich z pokolenia 45+. Każda z dziesięciu grup zrealizowała 28 godzin programu zajęć, nastawionych na zdobywanie i utrwalanie praktycznych umiejętności obsługi komputera i Internetu. Każdy z uczestników otrzymał komplet materiałów dydaktycznych i miał samodzielne stanowisko pracy z dostępem do Internetu przez cały okres realizacji projektu.

 

 

Tematyka zajęć obejmowała m.in.: pierwszy kontakt z komputerem; wykorzystanie Internetu w codziennym życiu; obsługę bankowości elektronicznej, a w tym: przygotowywanie i wykonywanie przelewów, porównywanie, zakładanie oraz monitorowanie stanu lokat i kont oszczędnościowych, doładowania telefonu; zakupy on-line, w tym portale transakcyjne i księgarnie on-line; bezpieczeństwo w sieci, ochronę danych osobowych i ochronę informacji prywatnych. Uczestnicy zajęć poznali sposoby na domowe oszczędności, bezpieczeństwo finansowe i racjonalne gospodarowanie budżetem domowym. Wyszukiwali też przydatne informacje, korzystali z bezpłatnych sposobów komunikacji elektronicznej oraz tworzyli netografię ze stron i portali ekonomicznych, finansowych i prawnych, które warto zapamiętać i regularnie odwiedzać.

 

 

W ramach zajęć uczestnicy poznali także, w jaki sposób korzystać z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, Krajowego Rejestru Sądowego on-line, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej on-line i wielu innych. Ponadto uczestnicy zajęć dowiedzieli się, gdzie w Internecie można zasięgnąć bezpłatnych porad i informacji prawnych i finansowych. Odwiedzali też liczne portale ekonomiczne i gospodarcze, w tym NBPortal.pl, bankier.pl, skef.pl i wiele innych. Zajęcia komputerowe były dla Uczestników źródłem sporej dawki informacji ekonomicznych, finansowych i prawnych, których znajomość przydaje się w codziennym życiu.

 

 

Uczestnicy Akademii wzięli także udział w pięciu wykładach otwartych. Pierwszy z nich dotyczył ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa w Internecie. Dzięki niemu Uczestnicy dowiedzieli się, jakie zagrożenia dla użytkownika może nieść ze sobą Internet i w jaki sposób się przed nimi chronić, w tym na co należy zwracać uwagę i czego unikać aby nasze dane nie trafiły w niepowołane ręce. Ponadto słuchacze dowiedzieli się, gdzie należy szukać pomocy gdyby stali się ofiarą cyberprzestępstwa. Zwrócono również uwagę na nieodpowiednie wykorzystywanie nowoczesnych technologii, co prowadzi m.in. do cyberprzemocy, agresji, strachu i innych szkodliwych następstw. Prowadzący pokazał także prosty sposób na tworzenie - trudnych do odgadnięcia dla osób trzecich, ale łatwych do zapamiętania przez nas - haseł zabezpieczających do różnych stron internetowych przechowujących dane osobowe. Omówione zostay również zasady bezpieczeństwa bankowości elektronicznej.

 

 

Drugi wykład otwarty poświęcony był usługom elektronicznym. Uczestnicy dowiedzieli się czym są usługi elektroniczne i jak działa Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta, na przykładzie Aqua-Sprint. Każdy uczestnik dowiedział się jak można załatwiać swoje sprawy przez Internet. Przedstawiony został system e-faktur, gdzie uczestnicy na „żywym organizmie” mogli zobaczyć jak odbywa się generowanie faktur elektronicznych i ich przesyłanie na indywidualne konta użytkowników. Zwrócono uwagę na fakt, że faktura elektroniczna to faktura zawierająca dokładnie te same dane co faktura papierowa, tyle że zapisana w postaci najpopularniejszego formatu plików jakim jest format PDF. Dodano także, iż faktura elektroniczna posiada zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 17 grudnia 2010 r. taką samą wartość prawną, jak faktura wystawiona w formie papierowej, jest akceptowanym przez Urząd Skarbowy dokumentem, tak jak jej papierowy odpowiednik. Przedstawiono także korzyści, jakie wynikają z ich wykorzystywania zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w gospodarstwach domowych.

 

Wykład trzeci poświęcony był wybranym zagadnieniom dotyczącym praw konsumenta. Uczestnicy poznali podstawowe zagadnienia i definicje, dowiedzieli się co kryją m.in. takie pojęcia jak: czynności prawne, oświadczenie woli, umowy jednostronne i dwustronne oraz jak należy odczytywać sformułowania: osoba cywilna, osoba prawna czy działalność gospodarcza. Przedstawione zostały źródła prawa konsumenckiego oraz prawa, jakie posiadają konsumenci. Szczegółowo omówiono zawieranie umów na odległość (telefonicznie lub poprzez portale transakcyjne) i poza lokalem przedsiębiorcy (m.in. podczas różnych prezentacji). Podkreślono na co należy zwracać uwagę przy tego typu umowach, ile czasu ma konsument na odstąpienie od nich i w jaki sposób to zrobić. Wspomniano również o publicznych instytucjach (np. Miejskim Rzeczniku Konsumentów w Siemianowicach Śląskich) i organizacjach konsumenckich, które zajmują się ochroną konsumenta. Wskazano też miejsca, w których obecnie można szukać pomocy i bezpłatnych porad prawnych.

Ostatnie dwa wykłady dotyczyły inwestycji dokonywanych na giełdzie papierów wartościowych. Wprowadzno słuchaczy w podstawowe zagadnienia dotyczące giełdy. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie są instrumenty finansowe i jak stać się czynnym uczestnikiem rynku kapitałowego. Omówiono elementy dokonywania analizy technicznej i analizy finansowej notowanych na giełdzie spółek. Uczestnicy poznali metody i dowiedzieli się na co należy zwracać uwagę przy zakupie akcji lub innych instrumentów finansowych. Sporo czasu poświęcono również na omówienie, jakimi zasadami powinien kierować się inwestor.


9 czerwca 2016 roku odbyło się uroczyste zakończenie projektu Siemianowicka Akademia Cyfrowa. Uczestnikom wręczono pamiątkowe certyfikaty oraz ciekawe materiały informacyjno-dydaktyczne, które otrzymaliśmy z Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Katowicach. Był to również czas na podziękowania i wykonanie pamiątkowych zdjęć.

 

 

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

 

 

Kontakt

Instytut Przedsiębiorczości
ul. Powstańców 70/3
41-500 Chorzów

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook: www.facebook.pl/instytutprzedsiebiorczosci
tel. +48 698 940 780, +48 608 065 673

Nr konta: 65 2030 0045 1110 0000 0272 1240
BANK BGŻ PNB Paribas S.A.

NIP: 6272735687
REGON: 243304855   

KRS: 0000467519