Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Polish Arabic Chinese (Simplified) Czech Danish Dutch English French German Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Russian Swedish

Klub Młodego Przedsiębiorcy

Klub Młodego Przedsiębiorcy to projekt partnerski Instytutu Przedsiębiorczości i Zespołu Szkół Budowlano - Architektonicznych w Tarnowskich Górach, który realizowany był z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Projekt powstał z myślą o uczniach ZSBA, którzy chcieli rozwijać swoje zainteresowania biznesowe i praktycznie przygotować się do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

W pierwszym tygodniu realizacji projektu Uczestnicy wykreowali własne ścieżki kariery zawodowej oraz poznali prawa i obowiązki pracodawcy - przy okazji zwiedzając przedsiębiorstwo - Wodociągi Siemianowickie "Aqua Sprint" Sp. z o.o. W czasie wizyt studialnych Uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, jego organizacją i strukturą wewnętrzną oraz poznali i zobaczyli, jak funkcjonują i co należy do zakresu obowiązków poszczególnych komórek.

Uczestnicy oprowadzani byli po przedsiębiorstwie z punktu widzenia praw i obowiązków pracodawcy. Poznali, jak postrzega poszczególne działy i pracowników ich pracodawca oraz na co należy zwracać szczególną uwagę. Dowiedzieli się także m.in. w jaki sposób przestrzegać przepisów BHP i PPOZ, jak pozyskiwać i chronić dane osobowe pracowników, jak chronić prawa autorskie przedsiębiorstwa, w tym co to jest i co obejmuje tajemnica przedsiębiorstwa, w jaki sposób prowadzić ewidencję czasu pracy pracowników. Zapoznali się również z problemem i rodzajami mobbingu w miejscu pracy oraz z ważniejszymi zapisami Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego. Ciekawym elementem wizyty dla Uczestników projektu było także zapoznanie się z nowoczesnym sprzętem wykorzystywanym w Wodociągach, a mianowicie z robotem kamerą - zwanym rurowym łazikiem, który rejestruje i przekazuje obraz z rury.

Następnie Uczestnicy projektu zapoznawali się z zagadnieniami dotyczącymi zarządzania sobą i autoprezentacji, a w tym poznali m.in. czym jest bezkierunkowe przeznaczanie czasu, czyli o pożeraczach czasu i jak świadomie z nich rezygnować; o co chodzi w pilności i ważności zadań i jak je podzielić; czym jest asertywność, jakie rozróżniamy postawy przyjmowane przez ludzi, jak się motywować, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, a także jakie są wvmiary wizerunku i wiarygodności oraz czym różni się mowa werbalna od niewerbalnej. 

Po prawach i obowiązkach pracodawcy przyszedł również czas na poznanie praw i obowiązków pracownika, a w tym m.in.: jakie są najbardziej popularne rodzaje umów stosowane przy zatrudnianiu pracowników, jak je rozróżniać i na co zwracać uwagę przy ich zawieraniu. Omówione zostały także wzory umów cywilnoprawnych i umów o pracę, a także przepisy BHP, Kodeks Pracy i Kodeks Cywilny z punktu widzenia pracownika. 

Po zagadnieniach prawnych przyszedł czas na kreowanie pomysłów biznesowych. Uczestnicy zastanawiali się jakie są potrzeby i nisze na rynku, w jaki sposób zaplanować pomysł na działalność, jakie są ich motywy do założenia własnego biznesu, poznali dodatkowe źródła inspiracji biznesowych, a także co świadczy o sukcesie biznesowym i w jaki sposób można go zmierzyć.

Pomysły biznesowe Uczestników, były również związane z wykreowanymi przez nich wcześniej, indywidualnymi ścieżkami kariery zawodowej. Omówione zostały tu m.in. typy, etapy i strategie ścieżki kariery zawodowej, a także możliwości kariery w innych podmiotach, jak np. organizacjach pozarządowych. Uczestnicy poznali także tzw. klocki do budowania własnej ścieżki kariery zawodowej.

Po wykreowaniu pomysłów biznesowych przyszedł czas na opracowanie biznesplanów. W trakcie zajęć Uczestnicy poznali m.in.: istotę, finkcje, strukturę i odbiorców biznes planu, jakie są najczęściej popełniane błedy i jak ich unikać, jak prawidłowo opisać produkt i/lub usłgę oraz jak dokonać analizy rynku. Uczestnicy określali również grupę odbiorców tj. swoich potencjalnych klientów, a w tym ich typ i szacunki ilościowe.

Następnie przeszli do analizy konkurencji, pozycji konkurencyjnej firmy i metody kluczowych czynników sukcesu. Zastanawiali się także, jak mądrze wyróżnić się na rynku, jakie działania marketingowe dobrać i jakie narzędzia promocji wykorzystać oraz jaką nazwę powinna nosić ich firma. Dużą część czasu, przy sporządzaniu biznes planu, poświęcono analizom finansowym i potencjalnym źródłom finansowania, a w tym m.in.: kosztom założenia i funkcjonowania firmy, szacowaniu przychodów, możliwym oszczędnościom oraz wskaźnikom finansowym. 

Uczestnicy poznali także podstawy etyki w biznesie i dowiedzieli się czym jest i na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu. Młodzi przedsiębiorcy nabyli także wiedzę i umiejętności w zakresie przepisów podatkowych, w tym możliwych form opodatkowania działalności gospodarczej oraz w zakresie prodecury rejestracji działalności, w tym przygotowywania niezbędnych wniosków i formularzy. 

Jednocześnie, naprzemiennie z zajęciami biznesowymi, Uczestnicy Projektu zgłębiali wiedzę w zakresie rachunkowości w przedsiębiorstwie, a w tym m.in.: czym jest, jak sporządzić i do czego służy polityka rachunowości przedsiębiorstwa; omówiono podstawowe pojęcia i definicje (tj. m.in. zasoby majątkowe, źródła finansowania, inwestycje, zobowiązania i należności); przećwiczono podstawowe zależności między aktywami i pasywami; sporządzano uproszczony bilans przedsiębiorstwa; sporządzano najczęściej występujące dowody księgowe; omawiano  budowę (elementy) konta księgowego, funkcjonowanie poszczególnych kont oraz ewidencję zmian. Następnie Uczestnicy dokonywali samodzielnych księgowań operacji gospodarczych na kontach teowych, wykorzystując do tego zarówno ewidencję syntetyczną, jak i analityczną.

W ramach projektu Uczestnicy Klubu przygotowali biznes plany własnych działalności gospodarczych, które wzieły udział w konkursie. Wszystkie pomysły biznesowe zostały zaprezentowane podczas Finału konkursu z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych przygotowanych przez Uczestników.

Finał konkursu odbył się w Zespole Szkół Budowlano - Architektonicznych w Tarnowskich Górach. Uczestnicy opracowali łącznie 27 biznesplanów, a każdy z zespołów zaprezentował swój pomysł przed Komisją Konkursową. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci tabletów elektronicznych, książek, pendrivów i dyplomów. Wszyscy Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty udziału.

Trzy pierwsze miejsca zdobyli:

Miejsce I - Anna Ciongwa i Adam Goździk
Miejsce II - Tomasz Kandzia i Dominik Kurda
Misjsce III - Marcin Kocot i Krzysztof Ignasiak

 

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom projektu życzymy wielu sukcesów!

 

 

 

 

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

 

Kontakt

Instytut Przedsiębiorczości
ul. Powstańców 70/3
41-500 Chorzów

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook: www.facebook.pl/instytutprzedsiebiorczosci
tel. +48 698 940 780, +48 608 065 673

Nr konta: 65 2030 0045 1110 0000 0272 1240
BANK BGŻ PNB Paribas S.A.

NIP: 6272735687
REGON: 243304855   

KRS: 0000467519