Klub Młodego Przedsiębiorcy
Klub Młodego Przedsiębiorcy to projekt partnerski Instytutu Przedsiębiorczości i Zespołu Szkół Budowlano - Architektonicznych w Tarnowskich Górach, który realizowany był z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Projekt powstał z myślą o uczniach ZSBA, którzy chcieli rozwijać swoje zainteresowania biznesowe i praktycznie przygotować się do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
W pierwszym tygodniu realizacji projektu Uczestnicy wykreowali własne ścieżki kariery zawodowej oraz poznali prawa i obowiązki pracodawcy - przy okazji zwiedzając przedsiębiorstwo - Wodociągi Siemianowickie "Aqua Sprint" Sp. z o.o. W czasie wizyt studialnych Uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, jego organizacją i strukturą wewnętrzną oraz poznali i zobaczyli, jak funkcjonują i co należy do zakresu obowiązków poszczególnych komórek.
Uczestnicy oprowadzani byli po przedsiębiorstwie z punktu widzenia praw i obowiązków pracodawcy. Poznali, jak postrzega poszczególne działy i pracowników ich pracodawca oraz na co należy zwracać szczególną uwagę. Dowiedzieli się także m.in. w jaki sposób przestrzegać przepisów BHP i PPOZ, jak pozyskiwać i chronić dane osobowe pracowników, jak chronić prawa autorskie przedsiębiorstwa, w tym co to jest i co obejmuje tajemnica przedsiębiorstwa, w jaki sposób prowadzić ewidencję czasu pracy pracowników. Zapoznali się również z problemem i rodzajami mobbingu w miejscu pracy oraz z ważniejszymi zapisami Kodeksu Pracy i Kodeksu Cywilnego. Ciekawym elementem wizyty dla Uczestników projektu było także zapoznanie się z nowoczesnym sprzętem wykorzystywanym w Wodociągach, a mianowicie z robotem kamerą - zwanym rurowym łazikiem, który rejestruje i przekazuje obraz z rury.
Następnie Uczestnicy projektu zapoznawali się z zagadnieniami dotyczącymi zarządzania sobą i autoprezentacji, a w tym poznali m.in. czym jest bezkierunkowe przeznaczanie czasu, czyli o pożeraczach czasu i jak świadomie z nich rezygnować; o co chodzi w pilności i ważności zadań i jak je podzielić; czym jest asertywność, jakie rozróżniamy postawy przyjmowane przez ludzi, jak się motywować, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, a także jakie są wvmiary wizerunku i wiarygodności oraz czym różni się mowa werbalna od niewerbalnej.
Po prawach i obowiązkach pracodawcy przyszedł również czas na poznanie praw i obowiązków pracownika, a w tym m.in.: jakie są najbardziej popularne rodzaje umów stosowane przy zatrudnianiu pracowników, jak je rozróżniać i na co zwracać uwagę przy ich zawieraniu. Omówione zostały także wzory umów cywilnoprawnych i umów o pracę, a także przepisy BHP, Kodeks Pracy i Kodeks Cywilny z punktu widzenia pracownika.
Po zagadnieniach prawnych przyszedł czas na kreowanie pomysłów biznesowych. Uczestnicy zastanawiali się jakie są potrzeby i nisze na rynku, w jaki sposób zaplanować pomysł na działalność, jakie są ich motywy do założenia własnego biznesu, poznali dodatkowe źródła inspiracji biznesowych, a także co świadczy o sukcesie biznesowym i w jaki sposób można go zmierzyć.
Pomysły biznesowe Uczestników, były również związane z wykreowanymi przez nich wcześniej, indywidualnymi ścieżkami kariery zawodowej. Omówione zostały tu m.in. typy, etapy i strategie ścieżki kariery zawodowej, a także możliwości kariery w innych podmiotach, jak np. organizacjach pozarządowych. Uczestnicy poznali także tzw. klocki do budowania własnej ścieżki kariery zawodowej.
Po wykreowaniu pomysłów biznesowych przyszedł czas na opracowanie biznesplanów. W trakcie zajęć Uczestnicy poznali m.in.: istotę, finkcje, strukturę i odbiorców biznes planu, jakie są najczęściej popełniane błedy i jak ich unikać, jak prawidłowo opisać produkt i/lub usłgę oraz jak dokonać analizy rynku. Uczestnicy określali również grupę odbiorców tj. swoich potencjalnych klientów, a w tym ich typ i szacunki ilościowe.
Następnie przeszli do analizy konkurencji, pozycji konkurencyjnej firmy i metody kluczowych czynników sukcesu. Zastanawiali się także, jak mądrze wyróżnić się na rynku, jakie działania marketingowe dobrać i jakie narzędzia promocji wykorzystać oraz jaką nazwę powinna nosić ich firma. Dużą część czasu, przy sporządzaniu biznes planu, poświęcono analizom finansowym i potencjalnym źródłom finansowania, a w tym m.in.: kosztom założenia i funkcjonowania firmy, szacowaniu przychodów, możliwym oszczędnościom oraz wskaźnikom finansowym.
Uczestnicy poznali także podstawy etyki w biznesie i dowiedzieli się czym jest i na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu. Młodzi przedsiębiorcy nabyli także wiedzę i umiejętności w zakresie przepisów podatkowych, w tym możliwych form opodatkowania działalności gospodarczej oraz w zakresie prodecury rejestracji działalności, w tym przygotowywania niezbędnych wniosków i formularzy.
Jednocześnie, naprzemiennie z zajęciami biznesowymi, Uczestnicy Projektu zgłębiali wiedzę w zakresie rachunkowości w przedsiębiorstwie, a w tym m.in.: czym jest, jak sporządzić i do czego służy polityka rachunowości przedsiębiorstwa; omówiono podstawowe pojęcia i definicje (tj. m.in. zasoby majątkowe, źródła finansowania, inwestycje, zobowiązania i należności); przećwiczono podstawowe zależności między aktywami i pasywami; sporządzano uproszczony bilans przedsiębiorstwa; sporządzano najczęściej występujące dowody księgowe; omawiano budowę (elementy) konta księgowego, funkcjonowanie poszczególnych kont oraz ewidencję zmian. Następnie Uczestnicy dokonywali samodzielnych księgowań operacji gospodarczych na kontach teowych, wykorzystując do tego zarówno ewidencję syntetyczną, jak i analityczną.
W ramach projektu Uczestnicy Klubu przygotowali biznes plany własnych działalności gospodarczych, które wzieły udział w konkursie. Wszystkie pomysły biznesowe zostały zaprezentowane podczas Finału konkursu z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych przygotowanych przez Uczestników.
Finał konkursu odbył się w Zespole Szkół Budowlano - Architektonicznych w Tarnowskich Górach. Uczestnicy opracowali łącznie 27 biznesplanów, a każdy z zespołów zaprezentował swój pomysł przed Komisją Konkursową. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci tabletów elektronicznych, książek, pendrivów i dyplomów. Wszyscy Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty udziału.
Trzy pierwsze miejsca zdobyli:
Miejsce I - Anna Ciongwa i Adam Goździk
Miejsce II - Tomasz Kandzia i Dominik Kurda
Misjsce III - Marcin Kocot i Krzysztof Ignasiak
Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom projektu życzymy wielu sukcesów!
Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej