Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Polish Arabic Chinese (Simplified) Czech Danish Dutch English French German Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Russian Swedish

Ekonomia dla najmłodszych

Ekonomia dla najmłodszych to projekt partnerski Fundacji Pro Gentis, Instytutu Przedsiębiorczości i Szkoły Podstawowej nr 5 w Siemianowicach Śląskich, który realizowany był z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Projekt powstał z myślą o uczniach klas 4 do 6, a jego celem było przybliżenie dzieciom podstawowej wiedzy z zakresu ekonomii i finansów oraz rozwijanie ich zainteresowania szeroko rozumianą przedsiębiorczością i zagadnieniami gospodarczymi. Zajęcia prowadzone były w oparciu o metody wizualne, a główny nacisk położono na zdobywanie umiejętności praktycznych i samodzielne rozwiązywanie problemów. W ramach projektu zorganizowano także wiele pouczających i inspirujących wizyt studialnych do lokalnych przedsiębiorców i instytucji, gdzie uczestnicy "na żywo" przyswajali kolejne, nowe dla nich informacje.

W pierwszym tygodniu warsztatów uczniowie odpowiadali sobie na pytania, czym zajmuje się ekonomia; skąd się bierze cena; kim jest konsument, co mamy na myśli mówiąc o dochodach i wydatkach oraz czym jest własność prywatna. Następnie poruszaliśmy zagadnienia ubezpieczeń. Uczestnicy zastanawiali się co można i powinno się ubezpieczać i dlaczego, w jaki sposób funkcjonują instytucje ubezpieczeniowe, a także czym są polisa ubezpieczeniowa i odszkodowanie.

Po ubezpieczeniach przeszliśmy do uczestników rynku. Uczniowie dowiedzieli się kim są producenci i konsumenci, poznali pojęcia dobra i usługi oraz zastanawiali się, jaką rolę pełnią firmy w gospodarce. Po spotkaniu z lokalnym przedsiębiorcą, panem Andrzejem Ścigałą - właścicielem Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego, sami określili jakimi cechami powinien charakteryzować się przedsiębiorca, aby jego działalność prosperowała na rynku.

Odpowiadaliśmy sobie także na pytanie czym właściwie jest przedsiębiorczość i jak można ją definiować. Zobaczyliśmy także ekonomiczne filmy animowane m.in. pn. "Jaka to jest cecha charakteru?" i "Działalność gospodarcza" dostępne na NBPortal.pl. Rozmawialiśmy też o wielu różnych rodzajach zawodów. 

Kolejnym poruszanym zagadnieniem była rola reklamy w funkcjonowaniu firmy, jej dobre i złe strony, sposoby reklamowania się, rozpoznawania reklam ukrytych, a przede wszystkim jej oddziaływanie na odbiorcę. Uczniowie rozpatrywali także opłacalność inwestowania w reklamę i zastanawiali się w jakich sytuacjach można uznać, że dobrze wydano pieniądze na ten cel. Poza rozważaniami teoretycznymi i ćwiczeniami na konkretnych przykładach reklam, uczestnicy mieli okazję zapytać o ten temat jednego ze znanych, lokalnych przedsiębiorców, prowadzącego strzelnicę myśliwską, cieszącą się zainteresowaniem wielu klientów nie tylko z Siemianowic, ale z całego Śląska, co między innymi, jest wynikiem skutecznej reklamy. 

Następnie uczniowie zastanawiali się czym jest Bank Banków i skąd w ogóle biorą się pieniądze. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. że Bankiem Centralnym w naszym kraju jest Narodowy Bank Polski, który dba o wartość pieniądza, reguluje ilość pieniądza w obiegu, pełni funkcje regulacyjne w stosunku do banków komercyjnych, prowadzi obsługę bankową budżetu państwa, rachunki bankowe rządu i centralnych instytucji państwowych.

Odwiedziliśmy także lokalny oddział ING Banku Śląskiego, gdzie dowiedzieliśmy się co się dzieje z pieniędzmi w banku i jak korzystać z jego usług. Na zajęciach rozmawialiśmy na temat genezy pieniądza i jego postaci oraz poznaliśmy pojęcia nominału i wartości. Poznaliśmy także waluty innych krajów. Z tematu walut przeszliśmy do strefy euro. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy obejrzeli animowany film edukacyjny, który prezentował zalety wprowadzenia Euro w Polsce. Ponadto poznaliśmy kraje, w których obowiązuje już wspólna waluta.

Dalej skupiliśmy się wokół budżetu domowego i jego konstruowania. Uczestnicy opowiadali skąd biorą się przychody rodziny, a jeszcze sprawniej udzielali odpowiedzi na co są one wydawane :)  Rozmawialiśmy także o kredytach i pożyczkach, w tym o konieczności ich spłacania. W pogłębianiu wiedzy w tym zakresie odwiedziliśmy lokalny oddział Banku PKO BP. W czasie tej wizyty studialnej poznaliśmy nowe pojęcia w zakresie kredytów i zasad ich zaciągania. Największe zainteresowanie wzbudziło wyjaśnienie pojęcia kredytu hipotecznego, którym często operuje się w mediach i w domach, a do tej pory było one dla dzieci mało czytelne. Po wizycie uczniowie zastanawiali się nad plusami i minusami pożyczania pieniędzy oraz nad różnicami kredytu i pożyczki. 

Pozostając w temacie budżetu gospodarstwa domowego, rozmawialiśmy też o kosztach rodziny, w tym o podstawowych i obowiązkowych opłatach i podatkach w domu. Po kosztach przeszliśmy do tematu oszczędności. Uczniowie wspólnie zastanawiali się i podawali przykłady na liczne sposoby drobnego zarobkowania i oszczędzania pieniędzy przez tak młode osoby, jakimi są uczniowie szkół podstawowych.   


Zajęcia zakończyliśmy pod hasłem "Ekologiczne dzieciaki", na których rozmawialiśmy m.in. o oszczędzaniu wody, energii elektrycznej, ekologicznej szkole i klasie, segregowaniu śmieci i fajnych rzeczach do zrobienia z odpadów.

W ramach projektu zorganizowano dwa konkursy. W pierwszym przeprowadzony został Test Wiedzy Ekonomicznej, w którym aż 73% uczestników uzyskało 50% i więcej  poprawnych odpowiedzi. 82% uczniów poprawnie odpowiedziało, czym jest inflacja, a 100% uczestników wie czym jest NBP! Najlepszy uzyskany wynik z przeprowadzonego testu wyniósł 94% poprawnych odpowiedzi.

Przeprowadzony został również konkurs plastyczny pn. „Ja i moje oszczędności”, w którym zadaniem uczestników było graficzne przedstawienie siebie, jako osoby, która wie, że oszczędzanie już od najmłodszych lat jest potrzebne i praktyczne oraz, że dobre nawyki finansowe procentują w przyszłości. Za najlepsze wyniki testu oraz prace w konkursie plastycznym przyznane zostały nagrody rzeczowe.

 

 

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

Kontakt

Instytut Przedsiębiorczości
ul. Powstańców 70/3
41-500 Chorzów

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook: www.facebook.pl/instytutprzedsiebiorczosci
tel. +48 698 940 780, +48 608 065 673

Nr konta: 65 2030 0045 1110 0000 0272 1240
BANK BGŻ PNB Paribas S.A.

NIP: 6272735687
REGON: 243304855   

KRS: 0000467519