Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Polish Arabic Chinese (Simplified) Czech Danish Dutch English French German Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Russian Swedish

Branicka Akademia Rozwoju

Branicka Akademia Rozwoju to projekt partnerski Instytutu Przedsiębiorczości i Gminy Branice, który realizowany był z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Łączył on działania skierowane zarówno do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak i dorosłych mieszkańców Gminy z pokolenia 55+. 

Projekt składał się z dwóch zasadniczych części.
Branicki Start Up adresowany był do młodzieży, natomiast Branickie e-Centrum Seniora do dorosłych mieszkańców Gminy. 

Uczestnicy Start Upu wzięli udział w interaktywnych warsztatach dotyczących kreowania pomysłów biznesowych, w tym dostrzegania szans i nisz na rynku, analizowania czy podjęcie danego biznesu - ale również ryzyka - się opłaca i w jaki sposób można i należy reagować aby odnieść sukces. Wspólnie wypracowywaliśmy sposoby na najtrafniejsze odpowiadanie na potrzeby klientów oraz dopasowywanie środków i kanałów promocji do poszczególnych ofert produktów i usług, a także grup ich odbiorców. 

W trakcie zajęć sporą część czasu poświęcono również na opracowanie bznesplanów. Wykreowane wcześniej przez Uczestników koncepcje pomysłów biznesowych stanowiły trzon dla tworzonych dokumentów.

Ponadto w programie młodzieżowym poruszaliśmy także zagadnienia dotyczące etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz praw i obowiązków pracodawcy i pracownika.

Dość ciekawym i przydatnym elementem były też zajęcia z budowania własnej ścieżki kariery zawodowej, a wcześniej edukacyjnej, gdzie poza zdobywaniem nowej wiedzy i umiejętności przedsiębiorczych, uczestnicy zajęć mieli czas na lepsze poznanie siebie tj. swoich mocnych i słabych stron oraz zainteresowań i predyspozycji zawodowych. Dzięki temu o wyborze kierunku dalszej edukacji, a później pracy nie zdecyduje ewentualny przypadek, a świadome działanie. Wspólnie zastanawialiśmy się także, w jaki sposób już dzisiaj, dysponując niewielkimi zasobami, możemy troszczyć się i budować swoją przyszłość finansową.

  Ważnym elementem Branickiego Start Upu był również cały, osobny moduł języka angielskiego w biznesie. W ramach zajęć Uczestnicy poznawali słownictwo biznesowe, odgrywali scenki sytuacyjne, uczestniczyli w rozmowach kwalifikacyjnych, prowadzili rozmowy telefoniczne i do tego dobrze się bawili. Uczyliśmy się także, gdzie poszukiwać i jak odpowiadać, na znalezione w języku angielskim oferty pracy, w tym jak konstruować dokumenty aplikacyjne tj. CV i listy motywacyjne po angielsku. Następnie młodzież przygotowywała i przeprowadzała prezentacje biznesowe i uczestniczyła w negocjacjach.

Główny nacisk w zajęciach z angielskiego w biznesie położony był na konwersację, a godzin było na tyle dużo, że każdy z Uczestników miał czas na własne, swobodne wypowiedzi.

Dodatkową zachętą do pracy była zdrowa rywalizacja pomiędzy poszczególnymi, przeważnie dwuosobowymi zespołami. W zależności od realizowanego tematu polegała ona na wynegocjowaniu lepszych warunków kontraktu biznesowego, wyższego wynagrodzenia za świadczoną pracę lub oferowaną usługę, pozyskanie większej liczby klientów, podjęcie współpracy z ważnym kontrahentem itd.    

W trakcie zajęć wykorzystywanych było również wiele angielskojęzycznych materiałów, w tym broszur, katalogów, zestawów ćwiczeń i case'ów do samodzielnego rozwiązania, które tematycznie nawiązywały do realizowanego programu.

W opinii Uczestników, zajęcia z angielskiego były wartościowe bo nastawienie na konwersację różniło je na plus od standardowych zajęć językowych, które mają na codzień w szkole.        

Równolegle z zajęciami prowadzonymi dla młodzieży, swój program realizowali Uczestnicy Branickiego e-Centrum Seniora. W ramach zajęć kursanci zdobywali nowe i utrwalali dotychczasowe umiejętności cyfrowe, w tym w zakresie obsługi komputera i Internetu. Prowadzone zajęcia komputerowe były również źródłem sporej dawki wiedzy i informacji ekonomicznych, finansowych i prawnych, których znajomość przydaje się w codziennym życiu. W trakcie zajęć poruszaliśmy takie zagadnienia, jak: na co uważać, aby nie dać się oszukać, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy, czy każdy "bank" to bank, co zrobić żeby łatwiej nam było związać przysłowiowy koniec z końcem, gdzie w Internecie możemy zasięgnąć fachowej porady z zakresu prawa, finansów i bankowości, skąd brać wzory dokumentów, pism, wniosków, podań i umów, jak sprawdzić, czy dana firma albo podmiot istnieje i czy można jej zaufać i wiele, wiele innych.   

W trakcie zajęć Uczestnicy dowiedzieli się do czego służy przeglądarka internetowa i jak z niej korzystać. Za podstawę merytoryczną posłużyły nam strony poświęcone zagadnieniom ekonomicznym i finansowym. Jedną z odwiedzanych witryn internetowych był portal edukacji ekonomicznej – nbportal.pl. Na nim znaleźliśmy dużo intormacji związanych z gospodarowaniem budżetem domowym, finansami, historią pieniądza i numizmatyką. Poznaliśmy też obszerny słownik pojęć ekonomicznych, do którego często wracaliśmy. Kolejną często odwiedzaną stroną internetową była witryna Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. To na niej Uczestnicy odnaleźli zakładkę „Niezbędnik konsumencki”, a w niej wzory pism przydatnych w codziennym życiu m.in. reklamację, odstąpienie od umowy zawartej na odległość, czy wniosek o rozłożenie na raty kosztów sądowych.

Poznaliśmy także czym są i jak korzystać z: Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego on line, Krajowego Rejestru Długów, Biuletynów Informacji Publicznej, Elektronicznych Księg Wieczystych i wielu innych.

Następnie nasi dzielni Uczestnicy poznali, czym jest bankowość elektroniczna. Poprzez demonstracyjne, elektroniczne konta bankowe, wykonywaliśmy wirtualne przelewy zapłaty podatku od nieruchomości do Urzędu Gminy w Branicach, przeglądaliśmy historię operacji na rachunku, generowaliśmy potwierdzenia przelewów, dodawaliśmy nowych kontrahentów, poznaliśmy czym są polecenia zapłaty oraz zapoznawaliśmy się z funkcją budżetu domowego, który generuje się automatycznie przy naszym elektronicznym koncie bankowym.

Pogłębialiśmy również temat oszczędności, gdzie zapoznaliśmy się z ofertą lokat bankowych oraz różnych kont i programów oszczędnościowych oferowanych przez banki komercyjne. Rozmawialiśmy także o rodzajach kart, ich różnicach, możliwościach i kosztach użytkowania. Zwracaliśmy także uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, przez posiadaczy kart. 

Ponadto Uczestników zainteresowały notowania funduszy inwestycyjnych, szczególnie te zielone :). Poznaliśmy także różne ich rodzaje i stopnie ryzyka inwestycyjnego. Dowiedzieliśmy się, że nie trzeba dysponować kilkoma, czy kilkunastoma tysiącami złotych aby rozpocząć swoją przygodę z funduszami, czy inwestowaniem na giełdzie.

Z notowań funduszy przeszliśmy więc do notowań spółek giełdowych. Okazało się, że niektóre z nich, są nam bardzo dobrze znane. Przekonaliśmy się więc, że "nie taki diabeł straszny, jak go malują"!

 

W ramach projektu, zorganizowane zostały także 2 konkursy z nagrodami rzeczowymi w postaci tabletów elektronicznych. W Start Upie przeprowadzony został konkurs na najlepszy pomysł biznesowy, a uczestnicy Branickiego e-Centrum Seniora zmierzyli się w dobrowolnym teście wiedzy cyfrowo-ekonomicznej. Nagrody w obu konkursach, dyplomy, wyróżnienia, certyfikaty i upominki wręczane były 14 grudnia 2015 roku w Wiejskim Domu Kultury w Branicach w czasie uroczystego podsumowania całego projektu, który rozpoczął się 1 sierpnia 2015 roku.

Laureatkami konkursu wiedzy zostały:
Pani Adela Moskała - I miejsce
Pani Barbara Lesiak i Pani Ewa Rzeszowska - II miejsce ex aequo

Uczestnikom testu, którzy uzyskali bardzo dobry wynik (tj. więcej niż 80% możliwych do uzyskania punktów) wręczono wyróżnienia i upominki.

Wyróżnienia w konkursie wiedzy otrzymali:
- Pani Anna Ozdoba
- Pani Katarzyna Leszczyńska
- Pani Ewa Bartoszek
- Pani Krystyna Jamrozik
- Pani Zofia Matyasik
- Pan Władysław Rzeszowski
- Pan Władysław Pączko
- Pani Mirosława Pączko
- Pani Anna Lenartowicz
- Pani Stanisława Golas
- Pan Stanisław Zapała

 Laureatami konkursu na najlepszy pomysł biznesowy w Gminie Branice zostali:

I miejsce  Panowie Krzysztof Kaczmarzyk i Jakub Adamski , którzy opracowali pomysł pn. Hotel A&K, polegający na zagospodarowaniu zabudowań zamkowych w Branicach pod działalność wypoczynkowo - rekreacyjną, w tym basen, SPA i restaurację.

II miejsce
Pan Bartosz Krajewski, który opracował pomysł na uruchomienie całodobowej stacji paliw z myjnią, sklepem i stacją diagnostyczną.

III miejsce
Panie Agnieszka Skoczylas i Martyna Stawarz, które zaplanowały uruchomienie Cukierni Branickiej.

Wyróżnienie otrzymały
Panie Paulina Herbut i Julia Pospiszyl, za opracowanie biznesplanu na uruchomienie Centrum sportowo – rekreacyjnego „BRA-SPORT”.

Kończąc część oficjalną, przedstawiciele Instytutu Przedsiębiorczości podziękowali za wsparcie organizacyjne projektu, wszystkim tym, którzy pomogli w jego realizacji.

Podziękowania skierowano do:
- Wójta Gminy Branice – Pana Sebastiana Bacy,
- Radnej Gminy Branice – Pani Wiesławy Hnatiuk,
- Sołtys Sołectwa Jakubowice – Pani Urszuli Lenartowicz,
- Sołtysa Sołectwa Dzierżkowice – Pana Mirosława Wojciechowskiego,
- Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Uciechowicach – Pani Teresy Grabowskiej,
- Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Wsparcia Dziennego „Ziarenko” w Branicach,
oraz Lektor Języka Angielskiego – Pani Karoliny Świerkosz.

Wszystkim Uczestnikom Projektu serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie w zajęciach. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

 

Kontakt

Instytut Przedsiębiorczości
ul. Powstańców 70/3
41-500 Chorzów

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook: www.facebook.pl/instytutprzedsiebiorczosci
tel. +48 698 940 780, +48 608 065 673

Nr konta: 65 2030 0045 1110 0000 0272 1240
BANK BGŻ PNB Paribas S.A.

NIP: 6272735687
REGON: 243304855   

KRS: 0000467519