Koncepcja
Wychodząc z założenia, że szeroko rozumiana przedsiębiorczość jest częścią naszego pomyślnego życia, powołanie Instytutu poprzedzono: krytycznym przeglądem dotychczasowych doświadczeń społecznych i gospodarczych, weryfikacją programowych i metodycznych poszukiwań własnych oraz uwzględnieniem sugestii podmiotów i osób wspierających. Zastosowano metodę case study, czyli wnioskowanie z konkretnych sytuacji i przypadków, a także z obserwacji występujących procesów rzeczywistych.
W rezultacie Instytut Przedsiębiorczości jest nowatorskim podmiotem badawczo - analitycznym i usługowym w obszarze złożonej problematyki społeczno - ekonomicznej.
Pracuje w oparciu o merytoryczne zespoły eksperckie - specjalistyczne bądź interdyscyplinarne - tworzone stosownie do potrzeb, tematyki i zadań bieżących lub okresowych. Dzięki temu ponosi jedynie niezbędne, niskie koszty stałe (własne) oraz koszty zmienne - uzasadnione intelektualnym wkładem twórców.
Instytut posiada zdolność do wzajemnie korzystnej współpracy w tym przedmiocie z innymi podmiotami społecznymi, gospodarczymi i naukowymi. Prowadzi badania i analizy oraz sugeruje rozwiązania złożonych zadań zlecanych przez podmioty prawne lub fizyczne.
Stosuje zasadę - minimum środków formalnych, prostota języka i stylu oraz maksimum treści.
Instytut Przedsiębiorczości funkcjonuje na podstawie prostej struktury organizacyjnej, zorientowanej na sprawność i jakość wykonania powierzonych zadań.
Zatem koncepcja Instytutu Przedsiębiorczości polega na pragmatyzmie, aktywności merytorycznej i społecznej, nowoczesnej percepcji oraz odmiennej metodyce działania. Koncentruje się na zadaniach służących rozwiązywaniu zdefiniowanych problemów, a przez to na osiąganiu celów.