Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Polish Arabic Chinese (Simplified) Czech Danish Dutch English French German Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Russian Swedish

Artykuły

Trzeci wykład otwarty - Prawa konsumenta - wybrane zagadnienia

 

„Prawa konsumenta – wybrane zagadnienia” tak brzmiał tytuł trzeciego w kolejności wykładu otwartego, który odbył się 28 kwietnia br. w ramach projektu Siemianowicka Akademia Cyfrowa, w siedzibie Wodociągów Siemianowickich Aqua – Sprint.

Wykład rozpoczął się od wprowadzenia w podstawowe zagadnienia i definicje prawne. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się co kryją takie pojęcia jak: czynności prawne, oświadczenie woli, umowy jednostronne i dwustronne oraz jak należy odczytywać sformułowanie osoba cywilna, osoba prawna czy działalność gospodarcza.

W dalszej jego części uczestnicy dowiedzieli się jakie są podstawowe źródła prawa konsumenckiego oraz jakie prawa posiadają jako konsumenci. Szczegółowo omówiono zawieranie umów na odległość (telefonicznie lub poprzez portale transakcyjne) i poza lokalem przedsiębiorcy (m.in. podczas różnych prezentacji prowadzonych np. w domach kultury).

 

Podczas spotkania podkreślono na co należy zwracać uwagę przy podpisywaniu takich umów i ile czasu ma konsument na odstąpienie od tego rodzaju umów. Uczestnicy dowiedzieli się przy tej okazji, jakie elementy powinno zawierać odstąpienie i że dla celów dowodowych powinno ono zostać sporządzone na piśmie.

Wspomniano również o publicznych instytucjach (np. Miejskim Rzeczniku Konsumentów w Siemianowicach Śląskich) i organizacjach konsumenckich, które zajmują się ochroną konsumenta. Wskazano miejsca, w których obecnie można szukać pomocy i bezpłatnych porad prawnych.