Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Polish Arabic Chinese (Simplified) Czech Danish Dutch English French German Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Russian Swedish

Artykuły

Seminarium naukowe pt. Szanse i zagrożenia rozwoju polskiej przedsiębiorczości

 

Każda inicjatywa jest cenna również taka, która ma przynieść rezultaty dopiero za kilka lat. Dlatego współpracujemy z tymi organizacjami i instytucjami, które mają zbieżne cele do naszych. Takim przedsięwzięciem było dzisiejsze seminarium naukowe na temat szans i zagrożeń rozwoju polskiej przedsiębiorczości, które odbyło się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie.

Po przywitaniu przybyłych gości przez Panią Dyrektor Sylwię Tkocz, głos zabrała Pani dr Bogumiła Smolorz - ZSTiO nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie wygłaszając słowo wstępu.

Następnie wysłuchaliśmy wykładu pt. „Partner, przeciwnik, sługa czy uciekinier? Wybrane elementy negocjacji z pracodawcą", który wygłosił Pan dr Krzysztof Koj - Dziekan Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie. W ciekawy i bardzo dynamiczny sposób uczestnicy dowiedzieli się między innymi jakie są 4 strategie negocjacyjne, które mają doprowadzić nas do osiągnięcia zamierzonego celu.

Drugi wykład poprowadzony przez prof. UE dr hab. Pana Przemysława Zbierowskiego pt. „Różne oblicza przedsiębiorczości” dotykał aktywności ludzi i ich pomysłów na życie. Przytoczony został przykład osoby, która z pasji zrodziła pomysł na biznes mimo, że była już na emeryturze.

Kolejne wystąpienie dotyczyło inwestycji alternatywnych. Wprowadzenie wygłosiła Pani dr Elżbieta Zagórska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Następnie głos przekazała swoim dwóm studentkom, które na przykładzie numizmatyki i win inwestycyjnych pokazały, że są to godne uwagi inwestycje. Dające spore zyski w perspektywie 3 – 7 lat.

Po przerwie głos zabrał Wiceprezes naszego Instytutu Pan Arkadiusz Wawreczko, który omówił na przykładzie IP jakie cele przyświecają organizacjom pozarządowym i jakie są zasady ich działania. Przy okazji przedstawiając praktyczne przykłady projektów wspierających edukację dzieci i młodzieży oraz aktywizacji społecznej i gospodarczej różnych grup.

Z kolei Pan Bogusław Kamiński z Fajnej Spółdzielni Socjalnej w Katowicach, przedstawił jakie są zalety prowadzenia przedsiębiorstwa społecznego i jakimi wartościami powinna kierować się taka inicjatywa. Podczas wystąpienia słuchacze mogli dowiedzieć się czym zajmuje się Spółdzielnia oraz jakie są jej perspektywy rozwoju.

Na koniec przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie wskazała na determinanty lokalnego rynku pracy oraz zaprezentowała na jakie wsparcie może liczyć osoba bezrobotna ze strony PUP.

Organizatorom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaproszenie do udziału w seminarium.