Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Polish Arabic Chinese (Simplified) Czech Danish Dutch English French German Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Russian Swedish

Artykuły

Podatki i opłaty w domu

Podatki i opłaty w domuKoszty rodziny to następny temat projektu „Ekonomia dla najmłodszych”, realizowanego z NBP w ramach programu edukacji ekonomicznej . Każde dziecko żyje w rodzinie, uczestniczy w sposób bierny a czasem aktywny w rozmowach o finansach rodziny. Zaproponowany temat ma uświadomić dzieciom przede wszystkim, jakie są przybliżone koszty każdej rodziny, co składa się na opłaty, co to są podatki i skąd biorą się pieniądze, które później zostają rozdysponowane na poszczególne pozycje w budżecie domowym. Dzieci dysponując umowną kwotą pieniędzy, same sporządzają listy wydatków rodziny, starając się, w miarę swoich możliwości, określić ich wysokość. Zadaniem każdego dziecka jest niedoprowadzenie do deficytu budżetowego (pojęcie poznane na wcześniejszych zajęciach) i zaplanowanie ponoszenia miesięcznych kosztów utrzymania rodziny.