Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Polish Arabic Chinese (Simplified) Czech Danish Dutch English French German Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Russian Swedish

Artykuły

Szybki PIT

Deklaracje podatkowe przez Internet

Coraz więcej spraw związanych z prowadzoną działalnością mogą Państwo załatwić przez Internet, w związku z tym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie zachęca Państwa do korzystania z prostego i wygodnego oraz szybkiego składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną – poprzez portal www.e-deklaracje.gov.pl (e-Deklaracje).

Za pośrednictwem strony internetowej www.e-deklaracje.gov.pl mają Państwo możliwość składania deklaracji podatkowych dotyczących VAT, CIT, PIT, a także wiele innych.

Ponadto w związku z zakończeniem roku podatkowego ciąży na Państwu jako płatnikach, wynikający z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek sporządzenia informacji i deklaracji podatkowych PIT-11, PIT-40, PIT-4R, PIT-8C.

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.e-deklaracje.gov.pl dostępne są darmowe oprogramowania oraz interaktywne formularze deklaracji, a także instrukcja ich wypełnienia i przesłania oraz inne pomoce informacyjne. Pomocą służą także pracownicy urzędu skarbowego.

Z kolei potwierdzeniem złożenia deklaracji i informacji podatkowej drogą elektroniczną jest wygenerowanie z programu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), które stanowi dowód złożenia deklaracji podatkowej i jest traktowany tak samo jak dowód nadania listu poleconego, czy uzyskane bezpośrednio w urzędzie skarbowym potwierdzenie złożenia deklaracji podatkowej.

Podkreślić należy, że zalety składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną są widoczne przede wszystkim przy składaniu deklaracji sporządzanych w większych ilościach, do których zaliczają się właśnie informacje PIT-11 „Informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy” oraz deklaracje PIT-40 „Roczne obliczenie podatku od dochodów uzyskanych przez podatnika”.

Eliminacja „ręcznego” przygotowania, podpisywania i wysyłania deklaracji, prosta i wygodna oraz szybki i bezpieczny transfer danych to podstawowe korzyści ze składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną.

Korzyści te przedkładają się także na wymierną oszczędność szeroko rozumianych nakładów administracyjnych zarówno po stronie Państwa jak i Urzędu w porównaniu ze stosowaniem metody tradycyjnej (papierowej) w rozliczeniach podatkowych. Oszczędzają Państwo czas i nakłady związane z przygotowaniem i wysyłką dokumentów, w tym ewentualnym pobraniem formularzy papierowych i ich ręcznym wypełnianiem lub zakupem papieru do drukarki, ręcznym podpisywaniem, pieczętowaniem, kopertowaniem i wreszcie dostarczaniem/wysyłką informacji lub deklaracji podatkowej do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego.

Oczekiwaną przez Urząd korzyścią z wykorzystywania przez Państwa elektronicznej formy składania deklaracji i informacji podatkowych jest znaczne usprawnienie pracy Urzędu, a tym samym podniesienie jakości i szybkości obsługi klientów Urzędu Skarbowego.

Znacznym ułatwieniem do korzystania z możliwości składania deklaracji podatkowych w wersji elektronicznej jest posiadanie przez Państwa kwalifikowanego podpisu elektronicznego wykorzystywanego w kontaktach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, z uwagi na pełnioną funkcję płatnika składek ubezpieczeniowych. Zachęcamy więc do korzystania z tego podpisu również przy składaniu deklaracji podatkowych w urzędach skarbowych.
Często też korzystają Państwo z oprogramowań (aplikacji, modułów) stworzonych przez firmy zewnętrzne (producentów), które dostosowały swoje oprogramowania do możliwości wysyłania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną bezpośrednio z Państwa systemów finansowo – księgowych, a także umożliwiają automatyczne podpisanie elektronicznie wszystkich przesłanych deklaracji i informacji podatkowych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie zachęca Państwa do składania deklaracji podatkowych, w tym  VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, PIT-11, PIT-40, PIT-4R drogą elektroniczną zarówno w roku bieżącym jak i w latach następnych, a tym samym znalezienia się w gronie tych, którzy stosują w praktyce najnowsze rozwiązania informatyczne, w tym w kontaktach z administracją podatkową.

Dziękuje jednocześnie  tym z Państwa, którzy korzystają już z tej nowoczesnej formy składania deklaracji podatkowych i zachęca do jej kontynuowania.

 

 

PIT przez Internet

 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie zachęca do korzystania z prostego i wygodnego oraz szybkiego sposobu złożenia zeznania podatkowego drogą elektroniczną – poprzez portal
www.e-deklaracje.gov.pl (e-Deklaracje).

Za pośrednictwem strony internetowej www.e-deklaracje.gov.pl mogą Państwo przesłać zeznanie podatkowe opodatkowując swoje dochody indywidualnie, łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bez  wymogu złożenia przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa UPL-1.

Na stronie internetowej Ministra Finansów www.e-deklaracje.gov.pl dostępne są darmowe oprogramowania oraz interaktywne formularze zeznań podatkowych, a także instrukcja ich wypełnienia i przesłania.

Przed złożeniem deklaracji drogą elektroniczną należy  pobrać ze strony internetowej
www.e-deklaracje.gov.pl z zakładki Do pobrania aplikację e-Deklaracje Desktop albo zainstalować wtyczkę (plug-in).

Pięć kroków, aby złożyć deklarację drogą elektroniczną:
1.    ze strony www.e-deklaracje.gov.pl pobrać właściwy formularz,
2.    wypełnić formularz,
3.    podpisać formularz wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym składane są deklaracje,
4.    wysłać formularz,
5.    pobrać i zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) - dowód złożenia deklaracji w terminie, traktowany na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym.

Ta forma składania zeznań podatkowych przyczyni się znacznie do usprawnienia pracy Urzędu, w tym związanej z szybką realizacją zwrotu nadpłat wykazanych w złożonych przez Państwa zeznaniach podatkowych, a także podniesie jakość i szybkość obsługi klientów Urzędu Skarbowego.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie zachęca Państwa do skorzystania z tej nowoczesnej formy składania deklaracji.