Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Polish Arabic Chinese (Simplified) Czech Danish Dutch English French German Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Russian Swedish
slide

Witamy na stronie Instytutu Przedsiębiorczości!

Zapraszamy również do odwiedzin na Facebook'u. ...

Trzeci wykład otwarty - Prawa konsumenta - wybrane zagadnienia

 

„Prawa konsumenta – wybrane zagadnienia” tak brzmiał tytuł trzeciego w kolejności wykładu otwartego, który odbył się 28 kwietnia br. w ramach projektu Siemianowicka Akademia Cyfrowa, w siedzibie Wodociągów Siemianowickich Aqua – Sprint.

Wykład rozpoczął się od wprowadzenia w podstawowe zagadnienia i definicje prawne. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się co kryją takie pojęcia jak: czynności prawne, oświadczenie woli, umowy jednostronne i dwustronne oraz jak należy odczytywać sformułowanie osoba cywilna, osoba prawna czy działalność gospodarcza.

W dalszej jego części uczestnicy dowiedzieli się jakie są podstawowe źródła prawa konsumenckiego oraz jakie prawa posiadają jako konsumenci. Szczegółowo omówiono zawieranie umów na odległość (telefonicznie lub poprzez portale transakcyjne) i poza lokalem przedsiębiorcy (m.in. podczas różnych prezentacji prowadzonych np. w domach kultury).

 

Podczas spotkania podkreślono na co należy zwracać uwagę przy podpisywaniu takich umów i ile czasu ma konsument na odstąpienie od tego rodzaju umów. Uczestnicy dowiedzieli się przy tej okazji, jakie elementy powinno zawierać odstąpienie i że dla celów dowodowych powinno ono zostać sporządzone na piśmie.

Wspomniano również o publicznych instytucjach (np. Miejskim Rzeczniku Konsumentów w Siemianowicach Śląskich) i organizacjach konsumenckich, które zajmują się ochroną konsumenta. Wskazano miejsca, w których obecnie można szukać pomocy i bezpłatnych porad prawnych.

Kontakt

Instytut Przedsiębiorczości
ul. Powstańców 70/3
41-500 Chorzów

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook: www.facebook.pl/instytutprzedsiebiorczosci
tel. +48 698 940 780, +48 608 065 673

Nr konta: 65 2030 0045 1110 0000 0272 1240
BANK BGŻ PNB Paribas S.A.

NIP: 6272735687
REGON: 243304855   

KRS: 0000467519