Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Polish Arabic Chinese (Simplified) Czech Danish Dutch English French German Italian Japanese Latvian Lithuanian Norwegian Russian Swedish
slide

Witamy na stronie Instytutu Przedsiębiorczości!

Zapraszamy również do odwiedzin na Facebook'u. ...

Drugi wykład otwarty - Usługi elektroniczne

 

W czwartek, 28 kwietnia, w siedzibie Wodociągów Siemianowickich Aqua - Sprint w ramach projektu Siemianowicka Akademia Cyfrowa odbył się drugi wykład otwarty. Tematyką przewodnią spotkania były usługi elektroniczne.

Podczas wykładu uczestnicy dowiedzieli się czym są przywołane usługi elektroniczne i jak działa Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta, na przykładzie Aqua-Sprint. Każdy uczestnik dowiedział się jak można załatwiać swoje sprawy przez Internet.

Przedstawiony został system e-faktur, gdzie uczestnicy na „żywym organizmie” mogli zobaczyć jak odbywa się generowanie faktur elektronicznych i ich przesyłanie na indywidualne konta użytkowników. Zwrócono uwagę na fakt, że faktura elektroniczna to faktura zawierająca dokładnie te same dane co faktura papierowa, tyle że zapisana w postaci najpopularniejszego formatu plików jakim jest format PDF. Dodano także, iż faktura elektroniczna posiada zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 17 grudnia 2010 r. taką samą wartość prawną, jak faktura wystawiona w formie papierowej, jest akceptowanym przez Urząd Skarbowy dokumentem, tak jak jej papierowy odpowiednik.

 

Przywołano również korzyści jakie wynikają z ich wykorzystywania zarówno w przedsiębiorstwach jak i w gospodarstwach domowych. Jeśli chodzi o klienta indywidualnego to zwrócono uwagę, że nie musi On przechowywać dokumentów papierowych, co pozwala zaoszczędzić dużo miejsca na biurkach i w archiwach podręcznych oraz pozwala uniknąć niepotrzebnego bałaganu w dokumentacji, fakturę można odebrać w dowolnym miejscu, w którym jest dostęp do sieci Internet i od razu możemy dokonać płatności, pomaga chronić środowisko, decydując się na korzystanie z faktur elektronicznych mamy pewność, że nikt nieuprawniony nie uzyska dostępu do naszego dokumentu. Ponadto podczas wykładu zaprezentowano elektroniczny formularz kontaktowy za pomocą którego każdy może wysłać zeskanowane pismo lub napisać informację, którą chce przekazać odbiorcy np. firmie.

Uczestnikom przedstawiono również czym jest Profil Zaufany i do czego służy platforma ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). W tej części wykładu słuchacze mieli możliwość poznania procedury rejestracji i uwierzytelnienia Profilu Zaufanego. Podano przy tym, które instytucje publiczne, w naszym najbliższym otoczeniu, takiego uwierzytelnienia dokonują. Wskazano także na charakter usług publicznych, które można załatwić przez ePUAP. Przywołano również zalety wykorzystywania ePUAP-u m.in. wygodę, bezpieczeństwo czy precyzyjność.

Kontakt

Instytut Przedsiębiorczości
ul. Powstańców 70/3
41-500 Chorzów

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook: www.facebook.pl/instytutprzedsiebiorczosci
tel. +48 698 940 780, +48 608 065 673

Nr konta: 65 2030 0045 1110 0000 0272 1240
BANK BGŻ PNB Paribas S.A.

NIP: 6272735687
REGON: 243304855   

KRS: 0000467519