Domowe finanse
- 02 maj 2018
W okresie pierwszych czterech miesięcy 2018 roku kontynuowaliśmy i pomyślnie zakończyliśmy, realizację projektu pn. „Domowe finanse - źródłem odpowiedzialnego rozwoju”. Projekt, jako część szerszego programu edukacji ekonomicznej, został dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego. Jego realizacją objęto mieszkańców województwa śląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem: Chorzowa, Siemianowic Śląskich i Gminy Konopiska.
Grupę docelową stanowiły osoby starsze, a motywem przewodnim była: aktualizacja wiedzy i doświadczeń oraz zapobieganie wykluczeniu ekonomicznemu, finansowemu i cyfrowemu.
Na przedmiotowy projekt złożyły się różnorodne i liczne zajęcia praktyczne z zakresu:
- budżetu domowego,
- oszczędzania i inwestowania,
- bankowości elektronicznej i obrotu bezgotówkowego,
- bezpieczeństwa finansowego,
- patriotyzmu gospodarczego.
Ponadto, zespół Instytutu Przedsiębiorczości opracował i rozpowszechnił autorski poradnik pn. „Domowe finanse - źródłem odpowiedzialnego rozwoju”. Cieszy nas pozytywny odbiór merytoryczny publikacji w środowisku seniorów.
Wszystkim seniorom serdecznie dziękujemy za udział w projekcie.
Krótkie podsumowanie 2017 roku
- 30 grudzień 2017
Tak się złożyło, że nasz ostatni wpis na stronie pochodzi z kwietnia. Nie znaczy to jednak, że zwolniliśmy tempo prac czy działalności. Wręcz przeciwnie. W kolejnych miesiącach nasz zespół zrealizował liczne działania, w tym projekty edukacyjne.
Z ważniejszych możemy wymienić akcję informacyjno – edukacyjną pod hasłem "60+ bezpieczni w ruchu drogowym" zleconą przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Partnerem akcji była Policja.
W ramach akcji przeprowadzonych zostało 5 Miasteczek Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz 12 Warsztatów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 5 wybranych województwach: śląskim, mazowieckim, łódzkim, małopolskim i podkarpackim. Dodatkowo na potrzeby akcji powstał portal internetowy „Senior Bezpieczny Na Drodze” pod adresem: www.seniornadrodze.pl oraz materiały edukacyjne kierowane do osób z pokolenia 60+.
Ostatnie miesiące roku były okresem realizacji projektu pn. Edukacja dla bezpieczeństwa osób starszych (seniorów) w województwie śląskim w 2017 roku”, który został dofinansowany w ramach rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”, koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
I tym razem adresatami projektu były osoby z pokolenia 60+. Na jego realizację składały się:
- warsztaty, spotkania i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa seniorów,
- opracowanie i wydanie poradnika pn. „Bezpiecznik seniora – 100 porad, wskazówek i instrukcji dla bezpieczeństwa”,
- opracowanie i wydanie „Magnesu bezpieczeństwa”,
- utworzenie Sieci ABS, czyli Sieci Ambasadorów Bezpieczeństwa Seniorów,
- opracowanie katalogu bezpiecznych praktyk.
W ramach projektu stworzyliśmy także portal edukacyjny o nazwie „Bezpieczny senior” pod adresem www.bezpiecznysenior.eu
Projekt został objęty honorowym patronatem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia poszczególnych portali.
Centrum pieniądza zaprasza!
- 29 kwiecień 2017
Narodowy Bank Polski zaprasza do odwiedzenia Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie.
Centrum jest nowoczesnym ośrodkiem popularyzującym wiedzę na temat ekonomii i historii pieniądza.
Celem jego działalności jest przybliżenie zagadnień związanych z: rozwojem ekonomii i gospodarki pieniężnej, funkcjami jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów, a także historią powstania i ewolucją systemu bankowego i bankowości centralnej.
W Centrum dowiesz się m.in:
• Ile waży największa europejska moneta? Dlaczego jest tak duża i ciężka?
• Jak wyglądały pierwsze polskie banknoty? Kto i kiedy je emitował?
• Jak są zabezpieczone współczesne banknoty? Jak odróżnić oryginał od falsyfikatu?
• Ile jest warta ważąca 12,5 kg sztaba złota?
Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskasz odwiedzając naszą nowoczesną placówkę edukacyjną w centrum Warszawy, przy ul. Świętokrzyskiej 11/21.
Tylko u nas zobaczysz jak powstają monety i banknoty, zajrzysz do wnętrza bankomatu, wejdziesz do skarbca i weźmiesz do ręki sztabę złota!
Szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia Centrum znajdziesz na naszej stronie internetowej www.cpnbp.pl
Rezerwacja zajęć dla grup szkolnych prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:30-15:30, pod numerem telefonu 22 185 25 25.
Rezerwacja zwiedzania z animatorem dla grup zorganizowanych (powyżej 10 osób) prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:30-15:30, pod numerem telefonu 22 185 25 25.
Zajęcia dla szkół oraz zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP z animatorem zajmuje około 1,5 godziny.
Grupy zorganizowane (powyżej 10 osób) niezainteresowane oprowadzeniem przez animatorów proszone są o rezerwacje terminów przez internetowy system rezerwacji wizyt - http://rezerwacje.cpnbp.pl/.
Wizyty indywidualne - zwiedzanie indywidualne nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Wstęp do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka jest bezpłatny!
Zachęcamy do obejrzenia filmów prezentujących Centrum Pieniądza NBP :
https://www.youtube.com/watch?v=b8XHVLf_imU&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=6AHebSVdOJo
Odwiedź nas! Zapraszamy!
Zbiórka na dodruk poradnika
- 24 marzec 2017
Za pośrednictwem portalu Pomagam.pl trwa zbiórka na dodruk 150 egzemplarzy poradnika "Postaw na swoją przyszłość", które mają zostać przekazane szkołom z terenu województwa śląskiego.
Serdecznie prosimy o wsparcie! Szczegóły zbiórki dostępne są na stronie: pomagam.pl/pnsp
Audycja ekspercka w Polskim Radiu Katowice
- 31 grudzień 2016
W końcówce bieżącego roku (27.12.2016), na zaproszenie Pana Józefa Wycisk - kierownika Redakcji Publicystyki, zarząd Instytutu Przedsiębiorczości wziął udział w audycji eksperckiej na antenie Polskiego Radia Katowice.
Tematem przewodnim spotkania były oszczędności. Po krótkim wprowadzeniu, w trakcie którego redaktor Wycisk przytoczył także ostatnią publikację Instytutu Przedsiębiorczości pn. Postaw na swoją przyszłość!, słuchacze mogli dowiedzieć się jakie są podstawowe zasady gromadzenia oszczędności oraz planowania swojej przyszłości finansowej. W trakcie audycji, która prowadzona była na żywo, pojawiły się również telefony mieszkańców naszego regionu.
Wsparcie dla Valla System
- 27 grudzień 2016
W okresie od 14 grudnia do 21 grudnia br. poprowadziliśmy kurs obsługi edytora tekstu i arkusza kalkulacyjnego dla firmy Valla System z siedzibą w Siemianowicach Śląskich. Dziękujemy za skorzystanie z naszej pomocy.
Podziękowania należą się też Gminie Hażlach, która od 2014 roku korzysta z naszego wsparcia w zakresie utrzymania strony internetowej sołectwa Kończyce Wielkie.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
- 30 listopad 2016
15 listopada br. w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, na zaproszenie Zespołu Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej przedstawiciel Instytutu Przedsiębiorczości poprowadził warsztat pn. "Moja firma".
W efekcie zajęć powstało 6 pomysłów biznesowych od lokalnych sklepów, przez warsztat samochodowy, po działalność związaną z produkcją gier komputerowych.
Najlepsze dwa pomysły biznesowe zostały nagrodzone. Przedstawiciele zwycięskich drużyn otrzymali nagrody rzeczowe w postaci poradnika "Postaw na swoją przyszłość!" oraz pendriv'a IP.
Podziękowania dla IP
- 24 październik 2016
Po podziękowaniach m.in. z Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, czy Młodzieżowego Centrum Kariery w Węgierskiej Górce z siedzibą w Cięcinie otrzymaliśmy dzisiaj również podziękowanie od Pani Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie, za które serdecznie dziękujemy!
Podziękowania, o których mowa dotyczą przekazania przez Instytut Przedsiębiorczości łącznie blisko 1000 bezpłatnych egzemplarzy publikacji pn. "Postaw na swoją przyszłość!" wielu różnym podmiotom w woj. śląskim. Sama publikacja jest efektem naszego ostatniego projektu realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Poradnik "Postaw na swoją przyszłość!"
- 26 wrzesień 2016
Stało się... Owoce naszej ponad czteromiesięcznej pracy są już dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce poradnik pn. Postaw na swoją przyszłość!
Pozycja skierowana jest głównie do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, jednak ze względu na treści w niej zawarte może być również pomocna: środowiskom wspierającym młodzież w wejściu na rynek pracy, rodzicom, wychowawcom, doradcom zawodowym, pedagogom, nauczycielom przedsiębiorczości i innym osobom pracującym na co dzień z młodzieżą.
Publikacja ma charakter poradnika o popularnej formie i języku, który porusza m.in. takie zagadnienia, jak:
- planowanie przyszłości edukacyjnej, zawodowej i finansowej,
- źródła dochodów i oszczędności, usługi finansowe i inwestowanie,
- dobre praktyki biznesu i przyjmowanie postaw przedsiębiorczych,
- umiejętności miękkie, sukces własny i praca zespołowa,
- etyka w biznesie, normy i wartości,
- cyfrowy świat, nowoczesne technologie,
- źródła wiedzy i inspiracji.
Publikacja została dofinansowana ze środków Narodowego Banku Polskiego
Działania lokalne sposobem na promocję gminy
- 10 czerwiec 2016
Rewelacyjny przykład na to, jak efekty pracy lokalnej społeczności - w tym przypadku grupy nieformalnej "Nasze Dzierżkowice", która zrealizowała przedsięwzięcie polegające na budowie plaży w swoim sołectwie - znajdują szersze zastosowanie w promocji całej Gminy Gmina Branice! Na załączonym obrazku widać, że Razem możemy więcej! Pomysłodawcom gratulujemy gadżetu, będącego też motywatorem dla dalszych działań :)
Zajęcia w Siemianowickiej Akademii Cyfrowej dobiegły końca!
- 09 czerwiec 2016
Dzisiaj, w siedzibie Wodociągów Siemianowickich Aqua-Sprint miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu pn. "Siemianowicka Akademia Cyfrowa", który realizowany był z Narodowym Bankiem Polskim [Narodowy Bank Polski] w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Agroturystyka zwolniona z podatku?
- 08 czerwiec 2016
Jednak można dowiedzieć się czegoś ciekawego z telewizji ;) Temat na czasie i może zainteresować naszych znajomych. W Gminie Sokółka, która jest urokliwym terenem położonym w północnej części Niziny
Podlaskiej, graniczącym od strony wschodniej z Białorusią, a od zachodniej Puszczą Knyszyńska, znajduje się - jeżeli dobrze usłyszeliśmy - aż 300 gospodarstw agroturystycznych!
Co ciekawe rolnicy, którzy chcieliby poprowadzić takie gospodarstwo mogą korzystać ze zwolnień z podatków, jeżeli gospodarstwo agroturystyczne nie przekracza 5 pokoi. Więcej o tym w dzisiejszym wydaniu Dziennika Regionów oraz w artykule pt. "Agroturystyka do 5 pokoi jest zwolniona z podatku" na portalu Gazety Prawnej - http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/723738,agroturystyka-do-5-pokoi-jest-zwolniona-z-podatku.html
Warto poznać temat bliżej.
Spotkanie z iluzjonistą
- 07 czerwiec 2016
Świetnie jest spotykać i uczyć się od ludzi pełnych pasji. Do takich bez wątpienia należy Tomasz Kabis sztuka iluzji, który gościł nas dzisiaj w Miasteczku Westernowym Twinpigs w Żorach!